q1 

президент

вру

pzb1 1

 пробиз

urad portal


Звернення депутатів Бердянської районної ради до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, народного депутата України, депутата Запорізької обласної ради щодо недопущення скасування мораторію на продаж земель сільськогосподар

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є об’єктом права власності всього Українського народу. У лютому 2017 року група народних депутатів України внесла подання до Конституційного суду з вимогою визнати неконституційним мораторій на продаж сільськогосподарських земель, який під спільним тиском селян був пролонгований Верховною Радою на 2017 рік. Також у Верховній Раді зареєстровано законопроект про обіг земель сільськогосподарського призначення, що пропонує де-факто запровадити торгівлю земель вже с 1 липня 2017 року.

Прибічники негайного впровадження продажу землі сільськогосподарського призначення прикриваються гаслами вільного ринку та правом селян розпоряджатися власним майном.

Що маємо на даний момент часу?

* відсутня законодавча база, що забезпечує цивілізований обіг земель, гарантує захист родючості ґрунтів, обмежує власність в одних руках та забороняє землеволодіння іноземцям;

* достовірний вичерпний єдиний реєстр обліку земель, земельний кадастр в стадії формування, зокрема, 1,5 млн. га знаходяться у колективній власності - це сільські дороги, лісосмуги тощо, фактично, вони «нічийні» та хто стане їх власником, коли дозволять продаж землі незрозуміло;

* відсутні дієві гарантії права власності та захист інвестицій, зокрема судова реформа не завершена, а рівень корупції, за визнанням влади, зашкалює;

* селяни за оренду своїх паїв отримують кошти, у середньому, це кілька пенсій, для багатьох – це реальна допомога.

Експерти зазначають, що як прибічники, так і противники вільного ринку земель, не мають остаточної відповіді на елементарні питання його функціонування:

* Хто купуватиме землю? Чи це будуть лише українські підприємці, чи це будуть юридичні особи (не важливо якого вони громадянства), чи це фізичні особи?

* Який розмір покупки? Скільки землі може купити одна особа (або юридична особа): сто гектарів, двісті, мільйон? І чому саме таке обмеження є максимальним?

* Чи буде у добросовісних орендаторів, які роками справно сплачували усі належні податки і збори, платили за пай, зберігали родючість ґрунтів, першочергове право на купівлю орендованої землі?

* Яким саме чином відбуватиметься процес купівлі-продажу? Хто буде оформлювати ці угоди і як зробити цей процес прозорим, аби уникнути махінацій?

Щоб підвищити ефективність сільськогосподарських підприємств, потрібні інвестиції в основні фонди, інфраструктуру, технології, кадри та корпоративне управління. Але головне – потрібна зрозуміла та прогнозована економічна політика, коли податки стимулюють, а не вбивають виробництво. Скасування з 1 січня 2017 року спеціального режиму оподаткування для сільськогосподарських товаровиробників призвело до ще більшого дефіциту коштів у фермерських господарствах.

Розглядати ринок землі у відриві від економіки країни і її інвестиційного клімату неможливо: земля – це не актив у вакуумі, – крім сільськогосподарських аспектів, на її вартість суттєво впливають макроекономічні чинники та рівень життя населення. В умовах поточної соціально-економічної кризи, земля знецінена - безглуздо продавати найродючіші чорноземи за ціною піску пустелі!

Отже спроби негайного запровадження ринку землі, коли відсутні сталі правила гри, не створена необхідна інфраструктура, відчувається гострий дефіциту грошових ресурсів в середині країни, навіть у вигляді кредитів, призведуть до скуповування земельних паїв великими корпораціями та перетворять селян на кріпаків. Українців вже пограбували у 1990-х, коли вся промисловість опинилася у руках кількох сімей. Тепер те саме хочуть зробити із землею?!

Якщо закон, що запроваджує продаж землі вже з 1 липня 2017 року буде ухвалено, фермери та селяни будуть поставлені в такі умови, коли їм нічого не залишиться, як розпродати за безцінь свої паї і піти в найми до нових панів або їхати за кордон шукати кращої долі. Це призведе до остаточного знищення малих сільськогосподарських підприємств та сімейних ферм, що є базисом аграрного сектору у цивілізованому світі, масовому зростанню безробіття та посилення еміграції, у підсумку зникнення з мапи країни тисяч сіл та селищ.

На підставі вищевикладеного депутати Бердянської районної ради звертаються до Вас з настійною вимогою:

* вжити вичерпних заходів для недопущення скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель;

* не допустити створення механізмів, що дозволятимуть торгувати землею сільськогосподарського призначення в обхід мораторію, зокрема за допомогою ухвалення закону про обіг сільськогосподарських земель, який передбачає фактичну торгівлю землею з 1 липня 2017 року;

* продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні, до моменту врегулювання усіх проблемних питань, розробити та запровадити дієві механізми стимулювання і розвитку фермерських господарств, малого і середнього агробізнесу.

Звернення прийнято на 16 сесії районної ради

від 24 березня 2017 року № 21